Ciekawe miejsca w Niemczech

Moderator: Edyta Pe

Ciekawe miejsca w Niemczech

Postprzez MarekD3TB » Pn cze 18, 2012 17:20

Alexanderplatz - plac Aleksandra to centralny węzeł komunikacyjny we wschodniej części Berlina. Jego nazwa pochodzi od imienia cara Rosji - Aleksandra I, który odwiedziła to miejsce w październiku 1805 r. Berlińczycy mówią na niego po prostu ’Alex’.

W 1967 r. zaczęto przebudowywać ówczesny plac. Wtedy powstały tam liczne domy towarowe i sklepy. Pojawiła się też Fontanna Przyjaźni (Brunnen der Völkerfreundschaft) autorstwa Waltera Womacki oraz Zegar Światowy Urania (Urania-Weltzeituhr) Ericha Johna. Oba obiekty stały się ulubionymi miejscami spotkań wschodnich berlińczyków, a także turystów.

Dziś przez plac codziennie przewija się ponad 300 000 osób! Po zachodniej stronie placu znajduje się dworzec kolejowy (przebudowany po zjednoczeniu Niemiec) obsługujący pociągi regionalne i szybkiej kolei miejskiej S-Bahn. Pod wschodnią i zachodnią stroną placu oraz poprzecznie do nich, na kierunku wschód-zachód, znajdują się stacje metra dla czterech linii.
Obrazek

Siegessäule – pruska kolumna zwycięstwa znajduje się w parku Tiergarten.

Zaprojektowana została przez Heinricha Stracka w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią (zagarnięcie Szlezwiku-Holsztyna) w 1864 r. Kolumnę odsłonięto 2 października 1873 upamiętniając także zwycięstwa w wojnie z Austrią i z Francją.

Na szczycie kolumny znajduje się figura Nike (Wiktorii) zrobiona z brązu. Posąg ma wysokość 8,3 metrów i waży 35 ton i został zaprojektowany przez Friedricha Drake. Cała kolumna (wraz ze statuą) ma 66,89 m. wysokości. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową.

Obrazek

East Side Gallery to najdłuższy zachowany odcinek dawnego Muru Berlińskiego i największa na świecie galeria na świeżym powietrzu. Zawiera ponad 100 oryginalnych malowideł ściennych - graffiti rozpościerających się długości 1,3 kilometra. Prace są autorstwa artystów z różnych zakątków świata i powstały po upadku NRD.

Obrazek

Plac Poczdamski (Potsdamer Platz) to jeden z największych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie. Jego nowoczesna, zapierająca dech w piersiach zabudowa powstała w ostatnim dziesięcioleciu.

W czasie podziału Berlina, Plac poczdamski znalazł się na granicy Wschodu i Zachodu, dlatego szybko się wyludnił. Po zjednoczeniu, ponownie postanowiono pusty plac wdrożyć w życie, ponieważ był on atrakcyjnym miejscem, położonym w centrum miasta. Podzielono teren placu na cztery części. Każda z nich została sprzedana innemu inwestorowi. Nowi właściciele zobowiązali się zbudować tutaj nowoczesne budynki. Planem urbanistycznym całego placu zajął się słynny architekt Renzo Piano (ten od Lotniska Kansai International w Osace).

Obrazek

Ogrody Świata znajdującą się w dzielnicy Marzahn i są najpopularniejszym miejscem jednodniowych wypadów Berlińczyków na łono natury. Park otwarty został w 1987 r., z okazji 750-lecia niemieckiej stolicy.

21 hektarów parku zostało podzielonych jest na sektory, które charakteryzują się różnorodnością stylu ogrodowego. Tu rośliny kwitną prawie przez cały rok.

Znajdziemy tutaj ogród w stylu chińskim (27.000 m²) nazwany Ogrodami Księżycowymi. Jest to największy na świecie chiński park poza granicami Państwa Środka!

Odwiedzający mogą również zobaczyć ogród w stylu japońskim (2.700 m²), balijskim - nazwany Ogrodem Trzech Harmonii (500 m²), orientalnym (wersja arabska) (6.100 m²), koreańskim - rekalmujący Seoul (4.000 m²).

Można też się "pobawić" w Angielskim Labiryncie roślinnym (1.800 m²), albo odwiedzić czasy włoskiego Odrodzenia (3.000 m²).

Obrazek

Katedra Berlińska
Ewangelicka katedra została zbudowana w latach 1894-1905 według planów architekta Juliusa Carla Raschdorffa w stylu późnego, włoskiego renesansu. Wcześniej, w tym samym miejscu znajdowała się mniejsza katedra w stylu barokowym.

W 1944 roku w wyniku działań wojennych kościół został uszkodzony. Jego odbudowę rozpoczęto dopiero w 1975 roku. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Berlinie. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ekumeniczne nabożeństwa z okazji różnych świąt państwowych lub innych ważnych dla Niemców wydarzeń.

Obrazek

Berlin też ma swoją Aleję Gwiazd. Czerwony dywan z żywicy, w którą wmontowane są gwiazdy sławnych ludzi filmu, mieści się między przy Potsdamer Straße - pomiędzy Placem Poczdamskim a Ben-Gurion-Straße. Podobnie jak w hollywoodzkim „Walk of Fame”, tak i tu, każda gwiazda opatrzona jest imieniem i nazwiskiem, datą oraz autografem artysty.

Zaistnienie na berlińskim „Boulevard der Stars” jest wyróżnieniem dla artystów z krajów niemieckojęzycznych, którzy wnieśli wyjątkowy wkład w historię filmu i telewizji. 320 metrowa aleja gwiazd została oddana we wrześniu 2010 r. (pierwszą gwiazdę zaprezentowano siedem miesięcy wcześniej). Do tej pory uhonorowano złotą odznaką ponad czterdzieści osób. Można tu znaleźć m.in. Marlenę Dietrich, Romy Schneider, Armina Mueller-Stahl, Mario Adorf, Fritza Langa, Wolfganga Petersena czy Werner Herzoga.

Obrazek

Holocaust-Mahnmal
Denkmal für die ermordeten Juden Europas (Pomnik Pomordowanych Żydów Europy) w skrócie Holocaust-Mahnmal to monument upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej.

Pomnik, według projektu Petera Eisenmana, został wybudowany w latach 2003–2005 w centrum Berlina na powierzchni przekraczającej 19 tysięcy metrów kwadratowych. Budowla została odsłonięta 12 maja 2005. W pierwszym roku pomnik odwiedziło ponad 3,5 mln. osób.

Pomnik składa się z 2711 betonowych bloków-steli ustawionych w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu. Najwyższe bloki mają 4,7 m wysokości. Na obrzeżu pomnika rośnie 41 drzew. Między szeregami bloków znajdują się wybrukowane kostką przejścia o szerokości 95 cm.

Pod pomnikiem znajduje się podziemne muzeum o powierzchni (930 m2), mieszczące sale wystawowe, salę odczytową i księgarnię

Obrazek

Berliński Ogród Zoologiczny (Zoologischer Garten) założony został w 1844 r. jako pierwszy taki obiekt w Niemczech. W kolejnych latach stał się jednym z największych w Europie, a po wojnie zebrano tu jeszcze większą liczbę różnych zwierząt. W latach 80. zaadaptowano dla potrzeb Zoo teren po drugiej stronie rzeki.

Obecnie jest to największy ogród zoologiczny na świecie, pod względem liczby umieszczonych w nim gatunków - ponad 15 000 zwierząt należących do ok. 1600 gatunków. Mieści się tutaj również najstarsze w Europie akwarium.

Obrazek

Źródła:
http://www.berlin.vel.pl/Ciekawe-miejsca-i-zabytki
http://www.berlin.vel.pl/Zoo
http://www.berlin.vel.pl/Alexanderplatz
http://www.berlin.vel.pl/Berliner-Dom-Katedra-Berlinska
http://www.berlin.vel.pl/Siegessaule-Kolumna-Zwyciestwa
http://www.berlin.vel.pl/East-Side-Gallery
http://www.berlin.vel.pl/Plac-Poczdamski
http://www.berlin.vel.pl/Holocaust-Mahnmal
http://www.berlin.vel.pl/Boulevard-der-Stars
http://www.berlin.vel.pl/Erholungspark-Marzahn
MarekD3TB
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr kwi 11, 2012 18:38

Postprzez » Pn cze 18, 2012 17:20

 

Powrót do Kraje Niemieckiego Obszaru Językowego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron