JĘZYK NIEMIECKI W EUROPIE I KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE.

Moderator: Edyta Pe

JĘZYK NIEMIECKI W EUROPIE I KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE.

Postprzez JagodaN 1TE » Pt cze 15, 2012 11:08

:D JĘZYK NIEMIECKI W EUROPIE!

Używany w krajach europy Zachodniej, Środkowej.
Aby określić zasięg języka niemieckiego używa się określeń
*kraje Niemieckojęzyczne
*Terytoria niemieckojęzyczne
*Europa niemieckojęzyczna

Razem z Europą anglojęzyczną, krajami nordyckimi oraz regionami niederlandzkojęzycznymi, Europa niemieckojęzyczna tworzy Europę germańską.

NIEMIECKI PIERWSZYM JĘZYKIEM?
TAK!
Niemiecki jest pierwszym językiem ok. 90-95 milionów ludzi w Europie stanowi to prawie 14% wszystkich europejczyków!


*Niemcy – 78,3 mln mieszkańców
*Austria – 7,4 mln mieszkańców
*Szwajcaria - 4,6 mln mieszkańców
*Liechtenstein – 0,03 mln mieszkańców PS. do danych były zamieszczone wykresy których niestety na forum nie można dodac.
*BERLIN 3,47 MLN MIESZKAŃCÓW
*HAMBURG 1,6 MLN MIESZKAŃCÓW
*MONACHIUM 1,2 MLN MIESZKAŃCÓW

W Niemczech i Austrii za języki narodowe uznawane są oprócz niemieckiego także języki mniejszości narodowych. Ponieważ w Liechtensteinie nie ma mniejszości narodowych niemiecki jest jego jedynym językiem urzędowym i narodowym. Luksemburg, przez niektórych mylony czasem z Liechtensteinem, nie jest państwem niemieckojęzycznym choć niemiecki jest jednym z jego języków urzędowych.


austria1.jpg
austria1.jpg (423.24 KiB) Przeglądane 2439 razy


Austria - stosunkowo mały kraj - leży w sercu Europy i liczy około osiem milionów mieszkańców. Najwyższą górą w Austrii jest Großglockner (3797 m n.p.m.), największymi rzekami są: Dunaj, Salzach i Mur. W Alpach i na Przedgórzu Alpejskim znajdują się liczne jeziora. Do najbardziej znanych należą Jezioro Wolfganga i Jezioro Mondsee. Stolicą Austrii jest Wiedeń, jedno z najpiękniejszych miast Europy. Wiedeń jest znany przede wszystkim z pięknej muzyki. Tutaj żyli i pracowali tacy muzycy jak: Mozart, Strauss, Beethoven, Wagner i inni.

szwajcaria_Zdjecie_00000050.jpg
szwajcaria_Zdjecie_00000050.jpg (23.88 KiB) Przeglądane 2439 razy


Szwajcaria leży w Europie Zachodniej i ma pięć krajów sąsiednich: Niemcy, Austrię, Lichtenstein, Włochy i Francję. Największymi rzekami kraju są: Ren, Rhone i Aare. Do największych jezior Szwajcarii należą: Jezioro Genewskie i Jezioro Neuenburger. Najwyższą górą Szwajcarii jest Dufour-Spitze (4634 m n.p.m.). Stolicą Szwajcarii jest Berno - piękne i bardzo stare miasto. Tutaj żył i tworzył swoją teorię względności słynny fizyk, Albert Einstein. W Szwajcarii są cztery języki urzędowe. 75 procent Szwajcarów mówi językiem niemieckim jako ojczystym, 20 procent językiem francuskim, 4 procent włoskim i 1 procent retoromańskim.

karlsplatz-wieden-karlskirche.jpg
karlsplatz-wieden-karlskirche.jpg (80.82 KiB) Przeglądane 2439 razyStolica i największe miasto Austrii - WIEDEŃ. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
Wiedeń jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Austrii, a także licznych przedsiębiorstw, stowarzyszeń, organizacji i uczelni wyższych.źródła: www.wikipedia.pl , www.sciaga.pl , www.zadane.pl
JagodaN 1TE
 
Posty: 6
Dołączył(a): N mar 04, 2012 15:32

Postprzez » Pt cze 15, 2012 11:08

 

Powrót do Kraje Niemieckiego Obszaru Językowego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron