SZWAJCARIA

Moderator: Edyta Pe

SZWAJCARIA

Postprzez MonikaK4TE » Cz kwi 12, 2012 08:13

SZWAJCARIA
Berno zostało założone w 1191. Miasto to pełni rolę szwajcarskiej stolicy od 1848, to także tutaj mieści się siedziba rządu i centrale międzynarodowych koncernów. Według legendy nazwa Berno wzięła się od niemieckiego słowa "niedźwiedź", którego to niedźwiedzia w pobliskich lasach upolował książę Bertold V von Zähringen. Dodatkowo zakole rzeki Aare urzekło go do tego stopnia, że postanowił założyć w nim gród, a rzeka stanowić miała naturalną fosę miejską okalającą Starówkę z trzech stron. To było w XII wieku, dzisiaj berneńskie Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niedźwiedź do dzisiaj występuje w herbie miasta i stanowi jego maskotkę wraz z różami, które także są symbolem Berna.
Berno: Powierzchnia 51,60 km²
Liczba ludności 128 tys.
Informacje:
Położenie
Szwajcaria leży w zachodniej Europie. Graniczy z Francją, Niemcami, Austrią, Lichtensteinem i Włochami. Jest krajem górzysto- wyżynnym (Alpy, fragment masywu Mont Blanc) przeciętym licznymi dolinami rzek: Renu, Rodanu, Aare i Reuss.
Ludność
Szwajcarzy stanowią 81% ludności kraju. Resztę stanowi ludność napływowa - Włosi, Hiszpanie, Niemcy, Jugosłowianie i Polacy.
Wyznanie i język
46 % mieszkańców to katolicy, 40,5 % - protestanci, 1,5 % - muzułmanie, 0,3 % - wyznawcy judaizmu. 9 % nie deklaruje przynależności religijnej.
Na terenie Szwajcarii ludność używa kilku języków, przede wszystkim niemieckiego. Obok niego istnieją w obiegu: francuski, włoski i retoromański, oraz liczne dialekty.
Gospodarka
Jedno z najlepiej rozwiniętych państw świata. Gospodarka oparta na usługach bankowych i nowoczesnym przemyśle precyzyjnym (zegarki, instrumenty pomiarowe, sprzęt medyczny), elektrotechnicznym (obrabiarki, turbiny, silniki), zbrojeniowym, chemicznym, farmaceutycznym, poligraficznym, papierniczym, spożywczym (sery, czekolada) oraz turystyce. Użytki rolne stanowią 49% powierzchni. Uprawia się: zboża, ziemniaki, rośliny pastewne, owoce, warzywa. Hodowla bydła.
Wysoko rozwiniętym gałęziami gospodarki są rolnictwo i turystyka.
Ustrój
Szwajcaria jest republiką związkową, złożoną z 23 kantonów (3 z nich dzielą się jeszcze na samodzielne półkantony). Obowiązuje konstytucja z 1874 roku (z licznymi zmianami). Charakterystyczny jest brak stanowiska "głowy państwa". Funkcje reprezentacyjne pełni wybierany na rok przewodniczący Rady Związkowej.
Ciekawostki:
Banki - to swoisty symbol Szwajcarii, działa ich tu ponad 630! 5 z nich należy do światowej czołówki:
Schweizerischer Bankverein (z siedzibą w Bazylei, wartość depozytów - 124 mld dol.),
Schweizerische Bankgesellschaft (Zurych, 114 mld dol.),
Credit Suisse (Zurych, 89 mld dol.),
Schweizerische Volksbank (Berno),
Bank Leu.
Łączna wartość depozytów w bankach Szwajcarskich - 1000 mld dol.
Zegarki - charakteryzują się nie tylko precyzyjnością wykonania, ale i niezwykłą dokładnością. Stąd powiedzenie: "Chodzić jak w szwajcarskim zegarku". W Szwajcarii istnieje kilkaset firm produkujących czasomierze, m.in. Swatch i Swiza. Marki zegarków: Omega, Tissot, Certina, Rado, Rolex, Calvin Klein, Longines.
Gwardia Szwajcarska -
Gwardia Szwajcarska (złożona z młodych, wykształconych i nieżonatych mężczyzn) jest formacją przeznaczoną do różnorakich zadań, a są to przede wszystkim:
- ścisła ochrona osoby Ojca Świętego,
- zapewnienie bezpieczeństwa na terenie Pałacu Apostolskiego oraz straż przy bramach wjazdowych do Watykanu,
- towarzyszenie Ojcu Świętemu w jego podróżach i trosce o jego bezpieczeństwo,
- honorowa warta reprezentacyjna podczas uroczystości z udziałem Ojca Świętego.
Sery -
Produkcja serów jest narodowym przemysłem Szwajcarii. Takie nazwy jak Emmentaler, Gruyčre, Appenzeller, Raclette to nazwy znane każdemu miłośnikowi serów.

Oto kilka liczb:
w roku 2001 wyprodukowano 172 217 ton serów, o 4 836 ton więcej niż w roku 2000 (liczby te obejmują pełen asortyment serów: twarde, półtwarde, extra twarde i świeże)

Z powyższej liczby 57 600 ton wysłano na eksport (czyli dokładnie jedną trzecią całej produkcji), o 1 % mniej niż w r. 2000. Dwie trzecie całego eksportu obejmują sery twarde.

Liczba rodzajów serów produkowanych w Szwajcarii jest bardzo duża. Każdy producent pilnie strzeże receptury swojego sera, dlatego każdy region ma swoje sery - raj dla smakoszy: możliwość kosztowania różnorodnych serów w zależności od miejsca pobytu.

Dwie najbardziej znane tradycyjne potrawy szwajcarskie z sera to raclette i fondue. Obie potrawy polegają na rozpuszczaniu sera, ale całkowicie w inny sposób.

Raclette to ser twardy, który rozpuszcza się tradycyjnie z koła sera, odkrajając plastry sera lub korzystając z nowoczesnych grillów elektrycznych przez umieszczenie kwadratowych plastrów sera na specjalnych patelenkach do rozpuszczania.

Fondue to z kolei ser starty na wiórka, rozpuszczony w specjalnym kamionkowym naczyniu zwanym caquelon, umieszczonym na specjalnej podstawce z płonącym płomieniem. Fondue można też przygotować bez sera na różne sposoby.
Czekolada -
Produkcją czekolady w Szwajcarii zajmuje się 17 fabryk. Łącznie sprzedały one 139.663 tony czekolady.
Obroty branży wyniosły w 2003 r. 1.250.000.000 Fr, z czego 762 miliony na rynku wewnętrznym. W produkcji czekolady zatrudnionych jest łącznie 4260 osób.
Za granicę wyeksportowano 71.383 tony za sumę 486 milionów franków, jest to wzrost o 3,2 %. Eksport do 130 krajów, najwięcej do Niemiec 22 % eskportu, Wlk. Brytanii 12 %, Francji 10 % i USA 6 %. Poza tym najważniejsze rynki zbytu to: Szwecja, Finlandia, Rosja, Arabia Saudyjska i Kanada.
Statystyczny Szwajcar zjada rocznie 11,3 kilograma czekolady rocznie. Łącznie w roku ubiegłym w Szwajcarii skonsumowano 83.884 tony czekolady, z czego 68.280 ton produkcji szwajcarskiej.
Najpopularniejszym wśród Polaków producentem szwajcarskiej czekolady jest Lindt.
Waluta
Walutą Szwajcarii jest Frank:
1 frank szwajcarski (1 CHF) = 100 centymów (rappów)
Największe miasta
60% ludności Szwajcarii mieszka w miastach. Największymi z nich są (pod względem ilości mieszkańców):
• Zurych - 351.000 mieszkańców
• Bazylea - 174.000 mieszkańców
• Genewa - 164.000 mieszkańców
• Lozanna - 126.000 mieszkańców
Atrakcje turystyczne:
• Brama Zegarowa z ruchomymi obracającymi się figurkami, zwiastującymi wybicie godziny. Zegar rozpoczyna przedstawienie na 4 minuty przed każda godziną. Wieża stanowi część nie istniejącej już bramy miejskiej; zegar wybudowano w 1530 r. Zegar spóźnia się 3 minuty na rok. Pod zegarem mechanicznym znajduje się astronomiczny pokazujący godziny, dni tygodnia, miesiące i pory roku.
• Alpy
• Stare Miasto
• Niedźwiedzie Jamy
• Dom Alberta Einsteina
• Wieża więzienna
• Gotycka Katedra St. Vincent
• Stare Miasto.
Źródło:
http://www.szwajcaria.biz.pl/berno.php
http://berno.lovetotravel.pl/
http://cofran_lodz.w.interia.pl/szwajcaria.htm
http://www.atrakcje-turystyczne.com/europa/szwajcaria/
http://portalwiedzy.onet.pl/5181,,,,szw ... haslo.html
http://www.odyssei.com/pl/travel-tips/25060.html
MonikaK4TE
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr mar 07, 2012 19:04

Postprzez » Cz kwi 12, 2012 08:13

 

Re: SZWAJCARIA

Postprzez Edyta Pe » Cz kwi 12, 2012 18:13

Dziękuję :D
Edyta Pe
 
Posty: 71
Dołączył(a): Wt gru 27, 2011 17:17

Postprzez » Cz kwi 12, 2012 18:13

 


Powrót do Kraje Niemieckiego Obszaru Językowego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron