JOHANNES GUTENBERG

Moderator: Edyta Pe

JOHANNES GUTENBERG

Postprzez JoannaB4TE » N kwi 01, 2012 14:13

Właściwie Johannes Gensfleisch zur Laden, wynalazca pierwszej praktycznej metody drukowania. Urodził się w Moguncji około roku 1400. Z powodu późniejszych zamieszek politycznych, przeniósł się do Strasburga, gdzie zajmował się złotnictwem, szlifowaniem drogich kamieni oraz odbijaniem druków okolicznościowych. Ta kłopotliwa technika zmusiła go do poszukiwania innej metody. Tak powstała ruchoma czcionka, prasa drukarska i maszynka do odlewania czcionki.
Gutenberg założył spółkę z Johannem Fustem, której pierwszym przedsięwzięciem było wydanie Biblii w 180 egzemplarzach. Biblia Gutenberga nie posiada strony tytułowej ani numeracji kart, jest ręcznie zdobiona. Do dzisiejszych czasów przetrwało jej 48 egzemplarzy, również w Polsce zachował się jeden z nich w miejscowości Peplin.
Później między wspólnikami doszło do konfliktu roszczonego na drodze sądowej. Sprawę przegrał Gutenberg, a Fust otrzymał cały ich dorobek. Gutenberg po tych wydarzeniach wrócił do Moguncji i nigdy już nie zajął się drukowaniem. Zmarł w 1468 roku.
Skutkiem wynalazku Gutenberga było zwiększenie liczby książek, obniżenie ich ceny i poprawa czytelności pisma. Utrwalały się również zasady ortografii i gramatyki.
Projektem Gutenberga nazywamy inicjatywę polegającą na umieszczeniu w internecie elektronicznych wersji książek istniejących już w wersji papierowej.

Linki stron na których można zobaczyć jak wyglądał wynalazca, jego Biblia i pracownia:
1) http://www.google.pl/imgres?q=gutenberg ... 29,r:1,s:0
2) http://www.google.pl/imgres?q=gutenberg ... 29,r:5,s:0
3) http://www.google.pl/imgres?q=biblia+gu ... 9,r:8,s:18
JoannaB4TE
 
Posty: 2
Dołączył(a): N mar 04, 2012 10:41

Postprzez » N kwi 01, 2012 14:13

 

Powrót do Kraje Niemieckiego Obszaru Językowego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron